Životnost příhradových vazníků

Titulka - Bois originále - Životnost příhradových vazníků

Životnost příhradových vazníků

Životnost-příhradových-vazníků-2

Životnost příhradových vazníků1Hlavním a základním prvkem pro dlouhou životnost vazníkového krovu je samotné konstrukční řezivo. Představa, že fošny byly nevhodně uskladněny třeba i několik let pod plachtou nám nedává moc dobrý výhled na dlouhou trvanlivost. Splněním níže uvedených bodů dosáhneme poměrně velké šance na zdravý a dlouhověký dřevěný krov.

Uskladnění řeziva

  • Ideálně pod větraným přístřeškem min. 0,5 metru nad zemí a dostatečným oddělením jednotlivých fošen od sebe. V ideální praxi přijede řezivo na montážní halu a do týdne se spotřebuje na výrobu vazníků.

Přeprava vazníků na stavbu

  • Řezivo se dodává na výrobní halu většinou namořené proti škůdcům a houbám. Kvůli samotné přepravě se hlavně provádí impregnace řeziva. Uložení vazníků na kamión musí být bez dlouhých přesahů a ideálně vazníky uložit, tak jak budou na obvodovém věnci, tedy spodní pásnicí dolů.

Montáž vazníkové konstrukce

  • Zásadní je po převozu vazníků ihned provést montáž. Minimalizovat při skládání kontakt vazníků se zeminou, natož mokrou. Ideálně v den návozu provedeme hrubou montáž a následující dny dokončujeme námětky a valby.
Vazníky a střešní plášť
  • Konečný krov je potřeba min. do týdne zakrýt difúzní fólií. Dále se co nejdříve provede finální pokrytí krytinou. Typ krytiny určuje již prvotní zadání zatížení krovu podložené výpočtem. Životnost vazníků je určena detaily v provedení střechy. Pokud krov zůstane suchý, v dobře provětrávaném plášti, není problém životnost odhadnout na dobu 80 a více let. Podle našeho pozorování jsou styčníkové desky po 20 letech bez známky koroze a řezivo v dobré kondici.

Sdílet: